HABERLER
HABERLER
23
HAZ
Mat KaÄıt A.Å. verimli bir fuar geçirdi. Mat Kağıt A.Ş. verimli bir fuar geçirdi.

Metin Gönülkırmaz: Bizler gelişen teknolojiyi ülkemizde düzenlenen fuarlarda yada yapmış olduğumuz tanıtım toplantılarımız ile müşterilerimize hızlıca sunmaktayız. Dolayısı ile teknoloji dünyanın neresinde ilk olarak sunulduysa çok hızlı bir şekilde ülkemizde de yeni teknolojiyi görebilmekteyiz.

Mat Kağıt A.Ş. Türkiye temsilcisi olduğu HP, ZÜND ve Eurolazer markalarının çözümlerini Fespa Köln Fuarı’nda Türkiye’den gelen müşterilerine tanıttı. Fuarın ardından Mat Kağıt A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz sorularımızı yanıtladı.

Almanya’da gerçekleştirilen Fespa Köln Fuarı’na ilişkin izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz? Fuar nasıl geçti?

FESPA Köln Fuarı’nda temsilcisi bulunduğumuz HP, ZÜND ve EUROLAZER markalı ürünlerimizi Türkiye’den gelen müşterilerimize tanıtma fırsatı bulduk ayrıca ilgi de oldukça yoğundu. Yatırım planı içinde bulunan firmalar tercihlerini genelde bu markalarımızdan yana kullandılar. Ayrıca hizmet kalitesi ve teknoloji üstünlüğü açısından HP, ZÜND ve EUROLAZER markalarının teknoloji üstünlüğü açısından ne kadar ileri safhada olduklarını ilgili markalara ait olan standları ziyaret ettiklerinde görmüş ve deneme imkanı bulmuş oldular.

Hangi amaçlarla fuarı ziyaret ettiniz? Bu noktada fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

FESPA KÖLN Fuarı’nda öncelikli bulunma amacımız temsilcisi bulunduğumuz markaların standlarında Türkiye’den gelen müşterilerimizi ve ziyaretçilerimizi karşılayıp onlara en son yenilikleri anlatmak üzerinedir. Bu anlamda oldukça başarılı bir fuar dönemi geçirdiğimizi belirtebilirim.

Distribütörü olduğunuz markalardan yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikli olarak HP Scitex ürünlerimiz içinde bulunan HP Scitex FB11000 ve HP Scitex FB15500 modellerimizdeki gelişmelerden başlamak isterim. Hp Scitex FB 11000 bir önceki adıyla Hp Scitex FB 10000 makinesinin up-grade işlemleri yapılarak sunulan yeni modelidir. Fespa Köln’de sergilenmeyen fakat sunumlarımızda bahsettiğimiz Hp Scitex 15500 modelimiz oluklu karton üretimi yapan işletmelere yönelik bir makine olup otomatik beslemesi olan ve oluklu karton ve ambalaj üreticilerinin kullanacağı türden esnek yapıda mürekkebe sahip olan ve üretimde düşük maliyet avantajları sağlayan bir çözüm olarak sunulmaktadır. Hp Scitex 11000 ile ilgili demolarımızı FESPA KÖLN de yaptık ve çok başarılı sunumlar gerçekleştirdik. Aynı zamanda distribütörü bulunduğumuz Katz Display Board ürünlerimizi kullanarak baskı demoları yaptık. Yine flatbed pazarında fine art iş yapan, daha düşük maliyetlerle makine yatırımı yapmak isteyen müşterilerimize yönelik Hp Scitex FB750 makinemizin tanıtımını yaptık. Bu makinemiz bir önceki Hp Scitex FB 700 modeline göre yüksek kalite modlarında ki baskı hızlarının arttığını belirtebiliriz. Ayrıca makineye rulo takma aparatına eklenmiş Flatbed tezgahı üzerine konulan bir aparat yardımıyla rulo basımı daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

HP Latex 370

HP Latex 300 serisi geçtiğimiz yıl pazara sunulmuştu. Bu grubumuzda 3 modelimiz bulunmaktadır. Hp Latex 310, 330 ve 360. Bu modellerimizin satışları halen devam etmektedir. Yeni tanıttığımız HP Latex 370 modelimizde yapılan yenilikler şu şekildedir; HP Latex 360’a yatırım yapmış işletmeler makinelerine yapılan basit bir up-grade işlemi ile 770 ml’lik mürekkep ambalajı kullanırken makinelerine 3 litrelik ambalajlar halinde mürekkep yükleyebilecekler. Bu da takribi olarak mürekkep maliyetlerinde %20-25’lik bir tasarruf anlamına gelecektir. Böylelikle kartuşlu olarak tabir edilen bu makine gurubumuzda endüstriyel üretime yönelik bir maliyet elde etmeye başlayacağız.

HP Latex grubunda endüstriyel tarafta Hp Latex 3000 makinemiz vardı. FESPA 2015’de yeni up-grade işlemleri yapılmış yeni Hp Latex 3100 makinemizi sergiledik. Bu makine de bazı önemli yeniliklerimiz var.  Makinenin üst kısmında konumlandırılan ve makine arıza verdiğinde ya da mürekkep bittiğinde uyarı veren lamba mevcut. Operatör başka bir işle uğraşırken bile rahatlıkla makinedeki üretimin sorunsuz devam edip etmediğini görebilir. Bir diğer yenilik uzaktan bağlantı yöntemi. Appstore uygulamasıyla makinelerimizin üzerinde bulunan arızaları görme, baskı gönderme, mürekkep seviyeleri gibi konuları takip edebiliyoruz. Ayrıca aynı anda yeni Hp Latex 3500 modeli de sunuldu. Bu modelimizde her şey Hp Latex 3100 modelimizle aynı olup fakat daha büyük bobinler takılabilmektedir. 40 cm çap ya da 400 kg ağırlığa kadar bobinleri makinemize yükleyebilirsiniz. Bu da daha endüstriyel çalışan, operasyonel iş kesintilerini ortadan kaldıran ve daha az bobin değiştirerek üretim sürelerini kısaltmak isteyen müşterilerimizin beklediği bir çözümdü.

ZÜND Dijital Kesim makinelerimize gelince bu temsilciliğimizin standında da işçilikleri düşürüp verimliliği artırmanın yollarını müşterilerimize anlattık. ZÜND ün yeni otomasyon çözümleri, sonlandırma verimini optimize etmeye yönelik modüler kesiciler kullanıyor. Özellikle dikkat çeken bir parça ise son teknolojiye sahip robotik off-load seçeneği. Zünd S3 M-800 ile birlikte çalışan robot, kesilmiş parçaları alıyor ve sınıflandırıyor.

Zünd, yeni otomatik uç değiştiricisi ARC ile Zünd G3 kesicilerinin verimliliğini önemli ölçüde arttırıyor. Bu da yönlendirme uygulamalarında kurulum sürelerinin ciddi şekilde düşürülmesiyle sağlanıyor. ARC sistemi sayesinde kullanıcıda, sekiz taneye kadar farklı kesici uç oluyor ve bunlar serbest şekilde kombine edilebiliyor. Sistem otomatik olarak iş için doğru freze ucu seçiyor ve optimum sonuçları garanti ediyor. Bu sayede alüminyum, ahşap, plastik ve kompozit materyallerle yapılan daha yüksek hacimli yönlendirme uygulamalarında operatör hatası ihtimali ortadan kalkıyor.”

Kesimde tam otomasyon

ZÜND Dijital Kesim sistemleriyle tam otomasyona yönelik diğer bir adım ise QR-kodu üzerinden dosya alımı. Malzeme kesim levhası üzerine bırakıldıktan sonra, ICC kamera baskı yapılan iş üzerindeki QR-kodunu görüyor ve Zünd Kesim Merkezi ZCC hemen ilgili kesim dosyasını alıyor. İşlem başlamadan önce sistem, otomatik olarak grafiğin yerini ve yönünü belirliyor ve eğer gerekiyorsa baskı ya da malzemedeki bozuklukları telafi ediyor. Son derece başarılı Zünd G3 3XL-1600 kesicisi özellikle geniş format sonlandırma uygulamalarına uygundur. Bu yüksek performanslı kesici modeli vinil ve 3.20 genişliğindeki diğer rulo malzemelerin kesimi için idealdir. Entegre germe ayarlayıcı sistemli merkezi sarıcı çözme sistemi sayesinde optimum gerilim kontrolü sağlanır ve böylece tekstiller herhangi bir kırışma olmadan kesilebilmektedir.

Bu yıl içinde endüstriyel reklam sektörüne sunacağınız yenilikler olacak mı?

2015 yılında sektörümüze sunacağımız yenilikleri FESPA KÖLN Fuarı’nda sergiledik. 2016 yılında bilindiği üzere DRUPA Fuarı yapılacak. Bu fuar organizasyonunda HP ürünlerimiz ile ilgili bazı yeniliklerin olmasını bekliyoruz.

Dünya pazarında yaşanan gelişmeler Türkiye’ye eş zamanlı olarak ulaşıyor mu? Bu noktada endüstriyel reklam sektörü olarak Avrupa pazarı ile aynı noktada olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

HP tüm dünyada reklam sektöründe yenilikleri sunan ve teknolojiyi geliştiren bir firma. Uluslararası fuarlarda sergilemiş olduğu son teknoloji ürünleri tüm dünyaya aynı anda sunmaktadır. Bu sebeple ülkemizde faaliyet gösteren sektör mensubu firmalar fuar dönemlerinde inceledikleri makinelere hızlıca yatırım yapmakta ve teknolojiyi çok hızlı bir şekilde takip etmekteler. Bizler gelişen teknolojiyi ülkemizde düzenlenen fuarlarda yada yapmış olduğumuz tanıtım toplantılarımız ile müşterilerimize hızlıca sunmaktayız. Dolayısı ile teknoloji dünyanın neresinde ilk olarak sunulduysa çok hızlı bir şekilde ülkemizde de yeni teknolojiyi görebilmekteyiz.