HABERLER
HABERLER
09
TEM
HP Latex ürünleri, Mat KaÄıt A.Å. hizmet farkı ile hızla büyümeye devam ediyor HP Latex ürünleri, Mat Kağıt A.Ş. hizmet farkı ile hızla büyümeye devam ediyor

Metin Gönülkırmaz / Mat Kağıt A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü

HP, Latex ürünleri oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir, dünya genelinde 30 bin in üzerinde Latex ünitesi bulunmakta. Sign & display endüstrisindeki solvent mürekkep kullanımından, HP Latex mürekkep teknolojisine dönüşümün ne kadar hızlı olduğunu görmekteyiz.  HP Latex ürünlerimiz için Türkiye genelinde hizmet verdiğimiz ünite sayısı ise toplam 500’ün üzerindedir.

HP Latex ürünlerimizin en büyük avantajlarından biri, çevreye karşı gösterdiği hassasiyet ve sağlığa yönelik duyarlılığıdır. Çocuk odaları, hastaneler gibi sağlığın ön planda olduğu yerlerde hiçbir endişeye gerek kalmadan tüm alanlar HP Latex baskı ile kaplanabilmektedir. Türkiye pazarı Latex’in sağladığı avantajlar açısından oldukça bilinçlendi, ancak çok küçük bir kesim olduğunu belirtmeliyim maliyet odaklı olan bazı şirketler, baskı maliyetini düşük tutabilmek için eco solvent mürekkep kullanan model makineleri hala kullanıyorlar. Bizim öncelikli hedefimiz dijital baskı alanında özellikle iç mekanlar da sağlığın ön planda tutulduğu bir pazarın oluşması. Bu sebeple özellikle iç dekorasyon alanında son kullanıcıları bilinçlendirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Dünya genelinde 30 binden fazla Latex baskı ünitesi çalışmaktadır, ayrıca HP Latex mürekkebi ile 350 milyon metrekareden fazla baskı yapıldığı belirtilmektedir. Kurulumların ’inden fazlası, hali hazırda HP markalı iki ya da üç baskı makinesi olan firmaların tekrarlayan satın almalarından meydana geliyor. HP, dünyada dijital geniş format baskı sistemleri alanında zirvede yer alan üreticilerden biri konumundadır. HP Latex baskı modelleri genel olarak bütün dünyada yeni bir endüstri standardı oluşturmuştur. Birçok medya üreticisi firma tarafından desteklenmektedir. Bu çerçevede, 75’den fazla medya üreticisi ile 390 dan fazla medya ürünü HP Latex baskı makinelerinde baskı yapılabilir sertifikası taşımaktadır.

Müşteri talep ve ihtiyaçları bizim için her zaman ön planda

Türkiye mümessili olarak hizmet vermekte olduğumuz birçok marka bulunmaktadır, ancak HP’nin en önemli özelliği müşteri odaklı olmasıdır. HP her zaman müşterisinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ürünleri geliştirmektedir.

Yatırıma yönelik çalışmaların yapılması ve ürünlerin tanıtımı, sahada tüm teknik servis ihtiyaçları, sarf ürünlerinin temini gibi hizmetleri biz Mat Kağıt A.Ş. olarak karşılamaktayız.

HP Latex ürün grubunda bulunan güncel ürünlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz. Başlangıç seviyesi olarak düşünebileceğimiz 775 ml. kartuşlar ile çalışan HP Latex 315 modelimiz bulunmaktadır. Bu ürünümüzün baskı genişliği 137 cm enindeki bobinler için uygundur. Yine 775 ml. kartuşlu modellerimizde HP Latex 335 ve 360 modellerimiz bulunmaktadır. HP’nin müşteri odaklı çalışma yürüttüğüne yönelik yakın zamanda yaşadığımız bir Örneği sizlerle paylaşmak isterim; müşterilerimiz daha az mürekkep sarfiyatı verebilecek fakat endüstriyel olmayan, giriş seviyesi makineler grubunda, maliyet çözümü talepleri vardı, bu yönde bir makine isteniyordu,  HP bu noktada çok hızlıca buna cevap verip 3 lt. mürekkep hazneleri olan HP Latex 375 ve daha sonra HP Latex 570 modellerini üretti. Bu yeni ürünlerimiz ile müşterilerimiz çok çeşitliliğe sahip işler için teklif verebilme imkanı sağladılar. Bu ürünlerimiz ile çok başarılı üretim performansı yakalayan müşterilerimiz hızlıca endüstriyel modelimiz olarak bilinen, HP Latex 3200 serisine geçiş yaptılar.

HP Latex 3200 model makinelerimiz ile max. 320 cm. eninde veya çift bobin olarak 160 cm. eninde duvar kağıtları veya çok çeşitli malzemeler basılabilmektedir. Daha ağır veya geniş çapta bobin bağlayıp baskı yapmak isteyen firmalar için HP Latex 3600 ve en son Fespa Berlin 2018 fuarında sunulan HP Latex 3800 Jumbo Printer ürünümüz bulunmaktadır. Bu model makinelerimizde 10 litrelik mürekkepler kullanılmaktadır. Ayrıca fuarda HP nin geliştirmiş olduğu ve ilk defa Fespa Berlin 2018 fuarında tanıtımı yapılan HP Latex R2000 Plus Printer ürünümüzden bahsetmek isterim. Bu ürünümüz su bazlı HP Latex mürekkep kullanan fakat sert levhalara, max. 5 cm. kalınlığındaki malzemelere direk baskı yapabilen bir üründür. Sert malzemelerde bu güne kadar baskı yapılabilen mürekkep teknolojisi UV mürekkeplerdi, ancak bu mürekkep yapısında da çeşitli çevre ve sağlık problemleri bulunmaktadır. HP bu durumu da göz önünde bulundurarak bu konuya toplam çözüm getirmiştir. Yeni ürünümüz ile akrilik levhalara, MDF laminant ürünlere, PVC plakalara, alüminyum levhalar yada alüminyum kompozit panellere, foam PVC’lere, oluklu karton ürünlerinin tamamına direk baskı yapılabilmekte olup aynı zamanda mürekkep zeminde ekstra bir tutucusuna ihtiyaç duymadan çizilmeden kalıcı baskılar yapılabilmektedir, sadece cam, fayans ve sac levhalar için alt primer kullanılmasında fayda olabilir. HP Latex R2000 ürünümüz ile çıkan en önemli yeniliklerden biride ilk defa HP Latex mürekkepler sınıfında beyaz mürekkep sunulmasıdır. UV beyaz mürekkeplerde kısa zamanda sararma, solma, çatlama gibi problemler bulunmaktaydı, HP Latex beyaz mürekkepler de bu problemler tamamen ortadan kalkmış durumdadır. Diğer renkler gibi beyaz mürekkebimiz standart kullanıma sunulmuş olup, her hangi bir fiyat farkı olmadan satışa sunulmuştur. İşte bu tür gelişmeler HP’nin Ar-Ge ye ve müşteri taleplerine ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir.

Yeni bir alan, iç dekorasyon…

HP, latex teknolojisiyle dekorasyon pazarına giriş yaptı ve tasarımcılara isteğe göre duvar kaplamaları, stor perde, yer döşemesi ve diğer iç mekan uygulama alanlarında kendilerini ifade edebilmeleri için yeni imkanlar kazandırmıştır. HP’nin bu yeni alandaki gücüne bakacak olursak, dünyada 1 milyondan fazla duvar kağıdı rulosu, HP Latex baskı teknolojisi kullanılarak basıldığı belirtiliyor. Bu çalışmanın %80’i baskı hizmeti sağlayan firmalar tarafından oluşturulmakta olup,  3 binden fazla müşterinin, bu amaçla Latex teknolojisini kullandığını görüyoruz.

HP’nin, dünyanın bir çok yerinde, bilinen 81 ülkedeki müşterileri iç mekan tasarımlarını WallArt çözümünü kullanarak yapıyor fakat Türkiye de bu çözüm çok fazla kullanılmamakta, önümüzde ki süreçte bu uygulamanın daha aktif kullanımına yönelik çalışmalarımız olacak.

HP Latex mi? Eco Solvent mi?

1-Maddi Değer

Genellikle ilk önce yazıcıların fiyatlarına bakılır. Aslında bu şekilde bakıldığında çoğu zaman bazı detaylar gözümüzden kaçar ve farkında olmadan, tabiri caizse elma ile armutu karşılaştırmış oluruz. Makina fiyatları karşılaştırması yapılırken, genelde ilk bakılan teknik bölüm, makinanın baskı hızıdır. Birçok üretici makinanın genel özelliklerini yayınlarken, çıkabileceği en yüksek hızı belirtir, ancak bu durum, genel olarak bütün resmi görmemizi sağlamaz.

Farklı baskı modlarına ve hızlara bakmak yerine benim tavsiyem, aynı baskı kalitesini verecek hızları karşılaştırmak. Bu işlem, hem yakın mesafeden bakılmayı gerektiren iç mekan baskılar için, hem de uzak mesafeden bakılması gereken dış mekan baskılar için uygulanmalıdır. Bu işlem size elma ile elmayı mukayese etme şansını tam anlamıyla verecektir.

Ayrıca, makina ile beraber aynı fiyat içerisinde sizlere sunulan diğer artı değerleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Mesela, HP’nin bazı modellerinde makina ile beraber RIP programı verilir fakat bazı modellerimizde de RIP programı yoktur. RIP programı olmayan modeller, daha çok düşük hacimli baskı yapma ihtiyacı duyan müşterilerin işlerini kolaylaştırmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu tarz makine modellerimizin bulunmasındaki ana sebep, genellikle işe yeni başlayan firmalar veya düşük hacimli uygulamaları olan firmalara uygun çözüm sunabilmektir. Fakat, yüksek hacimli baskılarınız varsa veya işleriniz daha çok çeşitlilik arz ediyorsa o zaman Onyx yada Caldera gibi profesyonel bir RIP kullanabileceğiniz modellerimizi tercih etmeniz gerekmektedir. Bu tür nedenlerle HP Latex 315 ve Latex 335 modellerimizde dahili RIP (onyx yada caldera verilmez) verilirken, HP Latex 365, Latex 375 ve Latex 570 modellerinde müşterimizin alışkanlığı yada istekleri doğrultusunda Onyx yada Caldera RIP programı verilir.

Ayrıca makina ile beraber verilen garanti, servis ve bazı uygulama hizmetlerini de göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Mesela HP Latex 365, 375 ve 570 modellerinde makina içerisinde doğru renkleri basabilmeniz için spektrofotometre bulunmaktadır, cep telefonunuzdan tüm HP Latex yazıcılarınızı kumanda edebileceğiniz HP Latex Mobile uygulaması ve iç mekan dekorasyon ve tasarımınızı yapabileceğiniz HP Wallart çözümü ücretsiz olarak tüm Latex müşterilerine sunulmaktadır. Bu nedenle makina fiyat karşılaştırması yaparken işlerinize değer katacak olan diğer detayları da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

2- Mürekkep ve diğer baskı maliyetleri

Genelde karşılaştırmalarda mürekkebin litre fiyatları karşılaştırılır. Oysa karşılaştırılması gereken toplam baskı maliyetleri olmalıdır. Litre fiyatlarını karşılaştırmak en kolay ve yanıltıcı yöntemdir. Mürekkebin baskı esnasında verimli bir şekilde çalışması ve baskı esnasında ihtiyaç duyulan baskı kalitesi için yeterli ve doğru miktarda mürekkep harcaması çok önemlidir. Kafaların temizliği ve diğer rutin bakımlarda harcanan mürekkep israfları hiç küçümsenmemesi gereken maliyetlerdir.

HP Latex yazıcılarında mürekkep israfı neredeyse yoktur, birçok eco solvent yazıcılarda bu durum toplam mürekkep maliyetine %5 ile arasında ilave mürekkep maliyeti getirmektedir. Kafa ve temizlik malzemeleri maliyetleri de toplam baskı maliyetlerine eklenmelidir. HP Latex modellerinde, termal inkjet teknolojisini kullanmaktadır. Baskı kafaları her hangi bir teknik servis müdahalesine gerek kalmadan müşterimizin operatörü tarafından değiştirilebilir bir sarf ürünüdür. Baskı kafalarının değişiyor olması ilk bakışta maliyeti artıracak bir unsur gibi görünür fakat kesinlikle böyle değildir. Baskı kafalarının fiyatları çok uygun fiyatlarda olduğu için toplam maliyetiniz içinde yansıması çok küçük oranlardadır fakat sağladığı en büyük avantaj, baskı kalitesi her zaman yeni alınmış bir makinanın baskı kalitesindedir. Eco solvent yazıcılarda ise Piezo teknolojili kafalar kullanılır. Bu kafalar daha uzun ömürlüdür ancak çok daha pahalı kafalardır. Ayrıca baskı kalitesi zamanla giderek kötüleşir ve değiştirmeniz gerekir. Örneğin baskı esnasında bir kağıt sıkışması yada kafalara çarpması sonucunda kafaların bozulma riski oldukça yüksektir. Genellikle bu kafaların değişme sebebi genellikle malzemelerin kafaya çarpması sonucudur oluşmaktadır. Bu değişimin maliyeti de birkaç bin dolar demektir. Baskı sonuçları üzerinde, adil bir karşılaştırma yapmak gerekirse, eco solvent yazıcılarda orijinal baskı kalitesini yada birere bir Latex kalitesini tutturabilmek için yılda en az 1-2 kez kafa değiştirmeniz gerekmektedir.

3-Malzeme ve uygulamalar

HP Latex ve eco solvent teknolojisini karşılaştırırken göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir konu da malzeme ve uygulama çeşitliliği. HP Latex in en önemli özelliğinden biri de çok çeşitli malzemeleri kullanabiliyor olması. HP Latex modelleri, sadece folyo, branda basmakla kalmaz aynı zamanda duvar kağıdı, kanvas, pvc yada polyester filmler, polyester bazlı tekstil materyalleri gibi çok çeşitli malzemeleri de baskı yaptırabilirsiniz. Fakat eco solvent mürekkepler durum böyle değildir, mürekkep üreticisi firmanın ürettiği mürekkep yapısına uygun materyal kullanmanız gerekir, üretici firmanın ürününe bazı ürünler uygun olur, bazı ürünler uymaz, bu sebeple genellikle daha pahalı baskı malzemesi alımı yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca HP Latex modelleri için son dönemde yanlış veya eksik olarak bilinen bir konuyu da aydınlatmak isterim.  HP Latex ürünlerimizin eski modellerinde ısıtma sistemi rezistans ile yapılıyordu, bu modellerimizde elektrik sarfiyatı şuan ki modellerimize göre daha yüksekti. Şu anda sahada bulunan modellerimiz, HP Latex 300 ve 500 serisi ürünlerde ısıtma sistemi değişti ve elektrik sarfiyatı çok yüksek oranda düştü. Ayrıca bu çözüm ile beraber ısıya karşı hassas olan malzemelere de baskı yapabilme imkanı ortaya çıktı. Özellikle pazarda çok kullanılan ucuz branda ve PP malzemelere de baskılar çok rahatça yapılabilmektedir.

 4-Baskı kalitesi ve dayanıklılık

Baskı kalitesi denildiğinde birçok konuyu göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Hem HP Latex hem de eco solvent yazıcılarda fotoğraf kalitesinde yüksek baskı kalitesi elde edebilirsiniz. Ancak HP Latex’in sağladığı en büyük avantaj bu kalitenin ne kadar kolaylıkla elde edildiği ve aynı kalitenin daha sonraki baskılarda da elde edilebilmesidir. Yüksek kalitedeki sürekli baskılar sadece belli uygulamalarda değil çok çeşitli uygulamalarda da alınıyor olması önem taşımaktadır. Özellikle duvar kağıdı baskılarında yan yana uygulanan kağıtlar arasında ton farkı olmaması gerekir. Bunu uzun süreli ve sürekli sağlayabileceğiniz teknoloji, HP Latex modellerinde bulunmaktadır. Baskı kalitesinin yanında baskının dayanıklılığı da çok önem taşımaktadır. Baskının dayanıklılığını, solmaya ve çizilmeye karşı şeklinde ikiye ayırmaktayız. Solmaya karşı dayanıklılığa baktığımızda, hem HP Latex, hem de eco solvent pigment mürekkepler kullanmaktadır. Her ikisi de solmaya karşı dayanıklılıkta yaklaşık olarak aynı sonucu verir. Eğer kullanılan baskı malzemesi Avery veya 3M gibi iyi kaliteli ve doğru malzeme kullanılıyorsa, HP Latex modellerimiz ile dış mekanda laminasyonsuz 3 yıl, laminasyonlu olarak 5 yıl solmaya karşı dayanıklı baskılar elde edersiniz.

Ancak üçüncü jenerasyon HP Latex mürekkeplerinde elde edeceğiniz eşsiz bir özellik mevcuttur.

Bu teknoloji ile aldığınız baskılar çizilmeye karşı dayanıklıdır. Bu da size hem maliyet hem de uygulama kolaylığından dolayı zaman kazancı sağlatacaktır. Eco solvent yazıcılarda alacağınız baskılar kolaylıkla çizilebildiğinden dolayı, baskıyı koruyabilmek için laminasyon kaplamanız gerekmektedir. HP Latex 300, 500 ve 3000 serileri üçüncü jenerasyon mürekkep kullanmakta olup, bunlardan alınan baskılar çizilmeye karşı dayanıklı baskılardır ve Laminasyon gerektirmez. Özellikle araç kaplamalarında çok büyük uygulama kolaylığı ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

 5-Aynı gün teslimat

Göz önünde bulundurulması gereken son nokta ve hatta en önemlisidir. Teknolojinin gelişmesi ile çok daha rekabetçi bir ortamda bulunuyoruz. Bu nedenle artık, müşterilerin ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmek, gerektiğinde istenilen gün içerisinde teslimatı gerçekleştirebilme kabiliyeti çok büyük bir önem arz etmektedir. Tabii ki makinaların baskı hızı çok önemli fakat kesinlikle yeterli değil. Eco solvent ile basılan baskıların birçoğu laminasyon gerektirir. Laminasyon deyip geçmeyelim, çünkü laminasyonu uygulamadan önce eco solvent baskılı malzemenizi en az 24 saat solvent buharının okside olabilmesi için havalandırmanız gerekmektedir. Yani en hızlı eco solvent yazıcınız da olsa 24 ile 48 saat arasında beklemek zorundasınız.  Eğer bu bekletme işlemi yapılmaz ise, birkaç gün sonra laminasyon altında hava kabarcıkları görünmeye başlar. HP üçüncü jenerasyon Latex mürekkeplerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Baskılar kuru, bitmiş ve uygulamaya hazır vaziyette makineden çıkar. Bu nedenledir ki birçok eco solvent kullanıcısı makinalarını HP latex ile değiştirmiş ve bu değişim hızla artarak devam etmektedir. Benim yatırımcılara tavsiyem, yatırım yapmadan önce firmalardan birçok referans almaları, yatırım yapmayı düşündükleri ürünlerle ilgili kullanıcılarla konuşmaları ve yatırımlarını ona göre şekillendirmeleridir. Daha da önemlisi, makinayı kendilerinin test etmesi. Kendi malzemeleri üzerine deneme baskıları alıp sonucu görmeleri de karar vermelerine yardımcı olacaktır. Yatırım yapmadan önce firmalardan bunların talep edilmesinin atıl yatırım yapmamak adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şirketimizde yatırım yapmak isteyen firmalar için demo makinemiz bulunmakta, müşterilerimiz baskı yapmak istedikleri malzeme ile gelip, deneme baskılarımızı yapıp, yapılan baskının metrekare mürekkep maliyet analizlerine varıncaya kadar kendilerine çok detaylı bilgilendirmelerde bulunuyoruz, HP Latex modelleri hakkında bilgi almak isteyen herkesi şirketimizdeki demo merkezimize davet ediyoruz.